Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w obchodach 17. rocznicy śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Szef MEiN złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową oraz zwiedził Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego.

Ryszard Kukliński ryzykował życiem swoim i swej rodziny zdobywając w Moskwie plany strategiczne agresji sowieckiej na Europę Zachodnią i państwa NATO, a następnie przekazał je USA. Były to faktyczne plany rozpętania III wojny światowej przez komunistyczne „Imperium Zła”. Przekazując te plany Stanom Zjednoczonym, pułkownik Kukliński pomógł wygrać zimną wojnę. Potwierdziły to nie tylko autorytety polityczne, wojskowe i wywiadowcze USA, ale także sowieccy marszałkowie i generałowie. Dla Polaków III wojna światowa byłaby katastrofą. Bez względu na jej wynik, Polska stałaby się atomowym pobojowiskiem.
Ryszard Kukliński zmarł 11 lutego 2004 roku w szpitalu wojskowym w Tampie na Florydzie. 19 czerwca 2004 r. – osobistą decyzją prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego – urna z prochami bohatera Polski i Ameryki spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prochy Ryszarda Kuklińskiego przewiózł jego pełnomocnik, prof. Józef Szaniawski.