Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek na konferencji prasowej przedstawił informację na temat tego, jak będą wyglądały egzaminy: maturalny i ósmoklasisty w 2021 r., 2022 r. i w 2023 r.

Zapowiedział, że tegoroczne egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami. Od 4 maja do 20 maja – egzamin maturalny, od 25 maja do 27 maja – egzamin ósmoklasisty. Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana – poinformował.

Przypomniał, że w tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc. w zależności od przedmiotu)określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

– Dla ósmoklasistów to mniejsza liczba zadań w arkuszach egzaminacyjnych, ale czas na ich rozwiązanie dokładnie taki sam jak w 2019 r. i w 2020r. – powiedział. Dodał, że mniejsza będzie także liczba tzw. zadań otwartych.

„Na egzaminie maturalnym egzaminy obowiązkowe to tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą – powiedział. Podał, że w związku z tym egzaminy ustne w całym kraju zdawać będą tylko 842 osoby.

Przypomniał też, że nie będzie w tym roku obowiązku przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym; chodzi o egzamin z tzw. przedmiotu do wyboru. Chętni tak jak dotąd będą mogli przystąpić do sześciu takich egzaminów.

Oświadczył, że nie będzie żadnych testów na koronawirusa dla młodzieży przed egzaminami – czy to maturalnym, czy ósmoklasisty. „Nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów” – podkreślił. Jak mówił, żeby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczestników egzaminów wystarczy reżim sanitarny, który był stosowany na egzaminach próbnych.

Poinformował, że tak jak w tym roku, także w 2022 r. egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.

Mówiąc o egzaminie ósmoklasisty podał, że tak jak dotąd będzie się on składał z trzech egzaminów: egzaminu z języka polskiego, egzaminu z matematyki i egzaminu z języka obcego.

– Bez egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Egzamin z przedmiotu dodatkowego być może wejdzie w życie dopiero w 2024 r. Na pewno nie wcześniej niż w 2024 r. A więc pozostajemy przy tej formule, która jest do tej pory – podkreślił.

Poinformował, że w 2023 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań podstawy programowej z 2017 r., a egzamin maturalny na postawie wymagań podstawy programowej z 2018 r.

Dodał, że na egzaminie maturalnym w 2023 r. również nie będzie progu zaliczeniowego na obowiązkowym egzaminie z przedmiotu dodatkowego. Obowiązek zdania będzie dopiero od 2025 r. – podał.