Inauguracja zajęć edukacyjnych online dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego dla dzieci ze szkół polskich za granicą odbyła się dziś, kiedy obchodzony jest Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W spotkaniu wzięli udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Minister Przemysław Czarnek zwracając się do dzieci ze szkół we Francji, na Łotwie i Ukrainie zaznaczył, że chodzi o to, by uczyć się bezpieczeństwa na drodze i chodniku.

– Od tego, czy będziemy potrafili się bezpiecznie zachować na drodze, na chodniku, zależy to, czy rzeczywiście będzie bezpiecznie w ogóle w naszym środowisku, a ponieważ wy jesteście wspaniałą przyszłością Polski, tam na Łotwie, tam na Ukrainie i tam we Francji, to zależy nam na tym, abyście również wy bezpiecznie zachowywali się na ulicy, chodniku, w szkole czy blisko domu – mówił.

Dodał, że w przyszłym tygodniu Razem z Ministrem Andrzejem Adamczykiem spotyka się z zespołami, które będą pracowały nad tym, co jeszcze zrobić w podstawach programowych. Chodzi o zwiększenie liczby godzin dotyczących bezpieczeństwa drogowego. Konkretne projekty są, wszystko dla waszej przyszłości – powiedział.

W trakcie lekcji online szef GITD ogłosił konkurs literacki na opowiadanie lub bajkę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci od 10 do 15 lat, a szczegóły uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej www.gitd.gov.pl w zakładce „edukacja”. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez Małżonkę Prezydenta RP Panią Agatę Kornhauser-DudęW Komitecie Honorowym zasiądzie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, zaś Polskie Radio S.A. objęło przedmiotowy konkurs Patronatem Medialnym.