W porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska Minister Przemysław Czarnek podjął decyzję o przeznaczeniu kwoty 60,5 mln zł na ambitny projekt badawczy mający na celu przygotowanie do wdrożenia eksperymentalnego wysokotemperaturowego reaktora jądrowego chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas cooled Reactor, HTGR) przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych we współpracy z innymi ośrodkami badawczymi i akademickimi w Polsce.

– Działający od ponad 45 lat w Świerku badawczy reaktor MARIA był dziełem polskich naukowców i inżynierów. Cieszę się, że polscy naukowcy ponownie będą mogli zaprezentować swoje możliwości. Chcielibyśmy, aby stworzyli oni nową jakość – projekt urządzenia potrzebnego dla naszej gospodarki oraz stymulującego rozwój nauki. Dziś dajemy im do ręki potrzebne do tego środki – powiedział Minister Przemysław Czarnek.

To ogromna szansa dla polskiej nauki i gospodarki mogąca przynieść dodatkowe korzyści: rozwój kompetencji i międzynarodowej konkurencyjności polskich zespołów badawczych, rozwijanie polskich specjalności badawczych czy wkład do polskiego miksu energetycznego w sposób istotny przyczyniając się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

HTGR uważane są na świecie za jedną z najlepszych opcji spośród różnych technologii reaktorów IV generacji. Badania nad technologią prowadzi kilka potęg światowych jak USA, Japonia, Chiny czy Wielka Brytania.