Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka oraz Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk podpisali list intencyjny dotyczący pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej. Celem jest wsparcie działań jednostek nadzorowanych: Państwowego Instytutu Geologicznego, Polskiej Akademii Nauk oraz Akademii Morskiej w Szczecinie, których współpraca wpłynie na efektywne prowadzenie badań oraz rozwoju polskiej nauki.

Jak podkreślił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek pozyskanie wielozadaniowego statku jest realizacją polskiej racji stanu, jako silnego gracza na arenie międzynarodowych badań. Podkreślali to zresztą ministrowie w trakcie ubiegłotygodniowego spotkania ministrów nauki ds. badań arktycznych w Tokio.

– Pozyskanie lub budowa statku badawczo-logistycznego to wejście do światowej czołówki badań polarnych i morskich. Ważnym argumentem jest też zapewnienie logistyki i zaopatrzenia dla polskich stacji polarnych oraz realizacja międzynarodowych zobowiązań. Warto podkreślić, że własny statek stanowi zaproszenie dla zagranicznych badaczy i partnerów do realizacji, wspólnie z Polską i naszymi wybitnymi naukowcami, przełomowych badań i obserwacji nad zmianami klimatu i ich skutkami w ekosystemie – powiedział Minister.

List intencyjny przewiduje pozyskanie pierwszego statku z rynku. Z kolei następny – budowę jednostki oceanicznej o długości ponad 100 metrów. Armatorem statku będzie Akademia Morska w Szczecinie, co umożliwi praktyczne kształcenie studentów uczelni.