Po raz trzynasty w Toruniu odbyło się Dziękczynienie w Rodzinie, organizowane tradycyjnie w pierwszą sobotę września przez środowisko Radia Maryja. Minister Przemysław Czarnek wraz z Małżonką wziął udział w Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Po zakończonej Eucharystii Minister skierował słowo do pielgrzymów: – Chciałbym wspomnieć ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikację będziemy przeżywać za kilka dni. Od 1 września w kanonie lektur uzupełniających jest książka „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza. Prosimy nauczycieli, żeby ją polecali i wymagali od uczniów jej czytania. W tej książce ks. kard. Stefan Wyszyński, wspominając swoich wybitnych przodków, mówił tak: „Nie rozmyślam nadto o przeszłości, nie zanurzam się w marzenia o przyszłości – to Boża sprawa. Jestem tu i teraz i tu działam”. Taka jest Rodzina Radia Maryja – powiedział.

Szef resortu edukacji odniósł się także do przypadającej w tym roku 30. rocznicy powstania Radia Maryja. – Co by było, gdyby nie Radio Maryja? Walec laicyzacji przejechałby nas jak na Zachodzie. Myśląc o przeszłości, dziękujemy za Radio Maryja, za biskupów takich jak ks. bp Wiesław Śmigiel – wykształcony w KUL. Za KUL też dziękujemy. Dziękujemy także za wszystkich naszych wybitnych bohaterów, przodków, mężów stanu, dzięki którym dzisiaj tu jesteśmy, w wolnej Polsce.

– A jeśli marzymy o przyszłości My, Rodzina Radia Maryja, to modlimy się za przyszłość Polski i Polaków, całego świata i za ludzkość, bo to mamy na myśli, marząc o przyszłości. Zostawiamy to Panu Bogu, pracując na Jego cześć, Jego chwałę i na chwałę naszej Ojczyzny, tu i teraz, jak kard. Stefan Wyszyński. Bardzo za to dziękuję całej Rodzinie Radia Maryja, której wraz z małżonką czujemy się częścią i czuć się będziemy zawsze – dodał Minister.