Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Polskie uczelnie otwarte dla Polaków z zagranicy” w ramach Forum Polonijnego podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wydarzenie, którego gospodarzem był Jan Dziedziczak – Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą dotyczyło spraw i interesów Polonii i Polaków na świecie.

Głównym tematem dyskusji była kwestia oferty studiów na polskich uczelniach, skierowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza naszym krajem. Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że zagadnienie to jest dla Polski zarówno wyzwaniem, jak i szansą.  

– Tworząc miejsca do studiowania tym, którzy chcą podjąć studia w naszym kraju przyjeżdżając z zagranicy musimy jednocześnie zapewnić miejsca na uczelniach mieszkańcom Polski. W interesie Polski jest rozwój kształcenia w newralgicznych obszarach z punktu interesów Polski, np. na kierunkach medycznych czy ścisłych – dodał Minister.  

Szef MEiN stwierdził, ze duże zainteresowanie studiami świadczy o rosnącej popularności Polski. 

– Zainteresowanie studiami w Polsce zwiększa się. Widzimy to po rosnącej liczbie studentów zagranicznych w naszym kraju. Obserwujemy tę sytuację na uczelniach – zaznaczył Minister. 

Program Forum Polonijnego obejmuje pięć paneli dyskusyjnych, w których udział biorą przedstawiciele instytucji administracji rządowej, przedstawiciele samorządów, ludzie nauki, biznesu i organizacji pozarządowych.