Inauguracja Sport Klubów, czyli II etapu programu MEiN „WF z AWF” miała miejsce w Jakubowicach Konińskich w Szkole Podstawowej im. Joachima Lelewela. W uroczystości wziął udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

– Cieszę się, że w tej szkole, w tej gminie możemy inaugurować działalność Sport Klubów, czegoś na czym nam bardzo zależało i co było powodem, że zaczęliśmy wspaniałą współpracę ze wszystkimi Akademiami Wychowania Fizycznego w całej Polsce – powiedział Minister Przemysław Czarnek. 
 
Podczas wydarzenia Szef MEiN podkreślił jak ważny jest program w powrocie uczniów do aktywności fizycznej po czasie nauki zdalnej. 

– Potrzebujemy zajęć, które będą prowadzone w sposób umiejętny i przyczynią się do odbudowy kondycji uczniów, która w wyniku nauki zdalnej i pobycie w domu z całą pewnością ucierpiała. Dlatego AWF-y w całej Polsce pod koniec maja rozpoczęły szkolenia stacjonarne nauczycieli wychowania fizycznego. Zgłosiło się na nie w sumie ponad 40 tys. nauczycieli. Są jeszcze miejsca i szkolenia się nadal odbywają. AWF cały czas szkoli nauczycieli – zaznaczył Minister. 

Minister Edukacji i Nauki podziękował za duże zainteresowanie programem. 

– Każdy nauczyciel, który ukończy takie szkolenie ma prawo do zgłoszenia się do Sport Klubów, czyli bardzo profesjonalnych zajęć pozalekcyjnych, które tutaj inaugurujemy. Dziękuję wszystkim nauczycielom w całej Polsce, bo do dzisiaj utworzono 4,5 tys. takich Sport Klubów, co oznacza prawie 125 tys. godzin zajęć pozalekcyjnych z wychowania fizycznego – zaznaczył Minister. 

Szef MEiN odniósł się do planów na 2022 rok i dalszego rozwoju programu. 

– Chcemy rozwijać program „WF z AWF”. Będziemy go realizować przez cały rok 2022. W 2022 roku będą nadal działały Sport Kluby, czyli zajęcia dodatkowe w szkołach prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego, którzy ukończą szkolenia prowadzone przez AWF. Zachęcam nauczycieli, którzy się jeszcze nie zapisali, aby to zrobili. A tych, którzy ukończyli szkolenia, by podejmowali starania o prowadzenie Sport Klubów. Sport Kluby to działalność, która ma na celu jak najszybsze odbudowanie kondycji fizycznej uczniów, która z pewnością ucierpiała – przypomniał Minister Przemysław Czarnek.