Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odwiedził Branżową Szkołę I Stopnia w Szczebrzeszynie. Wziął udział również w otwarciu warsztatu samochodowego w Zawadzie, którego właściciel – lokalny przedsiębiorca objął patronatem klasę z tej szkoły. Uczniowie w zakładzie realizują kształcenie praktyczne w zawodach blacharz, lakiernik.

Minister Przemysław Czarnek spotkał się w szkole z uczniami i nauczycielami. W trakcie wystąpienia podkreślił jak ważne obecnie są szkoły branżowe i zawodowe.

– W takiej szkole, jak ta w Szczebrzeszynie, w której czuje się ducha przeszłości i przyszłości, która ma wizje i jest niezmiernie zaangażowana w rozwój szkolnictwa zawodowego warto się uczyć – powiedział Minister. – Jesteśmy tu, aby pokazać dobrą współpracę szkolnictwa zawodowego z pracodawca. Dzisiaj dobry fachowiec, dobrze przygotowany do zawodu jest na wagę złota. Będziemy to szkolnictwo rozwijać, bo w tych czasach szkolnictwo zawodowe, branżowe ma ogromne znaczenie dla rozwoju Polski. Cieszę się, że trend się odwrócił, że coraz więcej mamy uczniów w szkołach kształcących w zawodach. Gratuluję uczniom, nauczycielom którzy przychodzą uczyć się do tej szkoły – dodał. 

Minister Edukacji i Nauki podziękował Lubelskiemu Kuratorowi Oświaty Teresie Misiuk za konsekwentną realizację promocji kształcenia zawodowego w ramach przedsięwzięcia „Zawodowy strzał w dziesiątkę”.

Wystawa o Norwidzie i wizyta w warsztacie w Zawadach

Wspólnie z uczniami Minister odwiedził szkolną wystawę okolicznościową poświęconą pamięci Cypriana Kamila Norwida w związku z przypadającą dziś 200. rocznicą urodzin poety. Dodatkowo Szef MEiN zwiedził pracownie do kształcenia zawodowego i nauki języków obcych.

Kolejnym punktem wizyty Ministra Przemysła Czarnka na Lubelszczyźnie było otwarcie warsztatu samochodowego „Momot” w Zawadzie. Jego właściciel Mirosław Momot prowadzi rodzinną firmę i zawarł umowę ze szkołą na funkcjonowanie klasy patronackiej, w której uczniowie zdobywają kwalifikacje w zawodzie blacharz i lakiernik. Jako jeden z niewielu warsztatów samochodowych w regionie warsztat samochodowy „Momot” zajmuje się szkoleniem młodych adeptów zawodu ze szkół branżowych w dziedzinie blacharstwa, lakiernictwa i mechaniki pojazdowej. Firma współpracuje również innymi z szkołami branżowymi z regionu.

– Chcielibyśmy, aby młodzi ludzie mogli kształcić się w rzeczywistych warunkach wykonywania w przyszłości tych zawodów. Chcemy ich w ten sposób zachęcać do kształcenia zawodowego – mówił Mirosław Momot. 

Młodzież, która trafi do warsztatu na naukę zawodu, będzie miała wyjątkową okazję poznania najnowocześniejszych w Europie metod pracy. Warsztat kończy obecnie wdrażanie innowacyjnego projektu, który powstał dzięki współpracy z naukowcami z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Dzięki nowej technologii proces nanoszenia powłok lakierniczych jest znacznie szybszy, a powłoka trwalsza, wytrzymalsza i odporniejsza na zarysowania czy uderzenia.

Zespół Szkół Nr 2 w Szczebrzeszynie

Zespół Szkół Nr 2 im. dr. Klukowskiego w Szczebrzeszynie to publiczna szkoła ponadpodstawowa, w której funkcjonuje czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum kształcące młodzież w branży: mechanicznej, gastronomicznej i hotelarskiej, szkoła branżowa I stopnia kształcąca młodocianych pracowników.

Placówka jest doskonałym przykładem odbudowy prestiżu szkolnictwa zawodowego i branżowego. Szkoła prowadzi współpracę z Wydziałem Mechanicznym i Budowy Maszyn Akademii Zamojskiej w ramach umowy partnerskiej na kształcenie uczniów z klas technikum w branży mechanicznej. Placówka współpracuje również z pracodawcami, w tym z warsztatem mechanicznym „Momot” w ramach utworzonej w tym roku klasy patronackiej.

W spotkaniach udział też wzięli również Posłowie na Sejm RP Sławomir Zawiślak oraz Beata Strzałka, a także Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk i Starosta Zamojski Stanisław Grześko.