Dziś, 28 września br. w siedzibie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Przemysława Czarnka i Wiceminister Marzeny Machałek oraz uczestników europejskiego konkursu umiejętności branżowych EuroSkills. Wydarzenie było podsumowaniem polskiego udziału w zawodach w austriackim Graz 2021. Nasi zawodnicy walczyli o tytuł Mistrza Europy w 16 konkurencjach i przywieźli do Polski 3 brązowe medale.

– Gratuluję uczestnikom konkursu Euroskills! We wszystkich dyscyplinach, w których wzięliśmy udział byliśmy znakomicie reprezentowani. Mamy trzy medale i to jest rzeczywiście wielka promocja zarówno zawodów, jak i szkolnictwa branżowego i na tym nam rzeczywiście zależy – powiedział minister. – Jesteście znakomitymi ambasadorami szkolnictwa zawodowego i branżowego. Pokazujecie, że umiejętności zawodowe to nie tylko pasja, ale również rywalizacja sportowa i możliwość reprezentowania Polski na szczeblu międzynarodowym – dodał Minister Edukacji i Nauki. 

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że udział naszych zawodników na zawodach jest powodem do dumy i będzie nadal wspierany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

– Chcemy dalej angażować się zarówno w konkurs Euroskills, jak i Worldskills. To wspaniała inicjatywa promująca szkolnictwo branżowe i zawodowe, otwierająca również rynek pracy na nowe osoby. Gratulacje dla wszystkich zawodników, dziękujemy za Wasz wysiłek – zaznaczył Szef MEiN. 

3 brązowe medale naszych zawodników – gratulujemy!
Michał Formela (konkurencja spawalnictwo), Piotr Glazik (konkurencja florystyka) oraz Bartosz Wicherek (konkurencja gotowanie) to zawodnicy, którzy zdobyli złote medale podczas zakończonych właśnie zawodów w Graz w Austrii.
Polscy zawodnicy startowali również w takich konkurencjach, jak: dekarstwo, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich, technologia samochodowa.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 19 krajów. Wystąpiło w sumie 400 zawodników w 48 konkurencjach. Zmagania zawodników obserwowało prawie 30 tysięcy osób, głównie uczniów szkół branżowych.

Głównym celem konkursu EuroSkills jest wyłonienie mistrza Europy. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie, absolwenci lub pracownicy w wieku 18-26 lat.

Serdecznie gratulujemy!