Dzisiaj, w piątek 1 października Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

– Rozwój uniwersytetu medycznego jest faktem, widzimy to w  Lublinie, naszym mieście i ta hala jest tego przykładem – powiedział Minister Edukacji i Nauki podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, która została połączona z otwarciem nowej hali widowiskowo-sportowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Obiekt poświęcił JE abp Stanisław Budzik. Minister Przemysław Czarnek pogratulował również władzom uniwersytetu nowych inwestycji i podkreślił, że uczelnia jest w ostatnich dwóch dekadach największym inwestorem w Lublinie.

Szef MEiN podziękował obecnemu na uroczystości Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu za wsparcie uczelni. Złożył również podziękowania prof. dr. hab. Robertowi Rejdakowi za prowadzenie programu „Dobrze widzieć”. – Program ten jest jednym z czterech filarów pomocy uczniom po powrocie do nauki stacjonarnej – powiedział Minister Przemysław Czarnek.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

W trakcie uroczystości odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku. Minister Edukacji i Nauki wręczył dyplom okolicznościowy JM Rektorowi prof. dr. hab. Wojciechowi Załusce za zasługi w dziedzinie dydaktycznej, naukowej oraz inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy. Przekazał również na jego ręce symboliczny czek na kwotę 1 351 296,00 zł na utrzymanie w Centrum Medycyny Doświadczalnej stanowiska badawczego do hodowli i badań z wykorzystaniem larw oraz ryb z gatunku danio pręgowany. Gatunek ten służy naukowcom do badania chorób człowieka. Uniwersytet w Lublinie jest jedną z kilku placówek w kraju, która prowadzi tego rodzaju badania naukowe.

Minister Przemysław Czarnek odebrał z rąk rektora symboliczny medal „Amicus Almae Matris” („Przyjaciel Uniwersytetu”).

Na zakończenie uroczystości uczestnicy wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiak, Kierownik Zakładu Biofarmacji: „Od podwójnej helisy DNA po kompleksy białek z cząsteczkami leków – postępy biologii strukturalnej”.

W inauguracji uczestniczyli również: Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Metropolita Lubelski Stanisław Budzik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W uczelni w obecnym roku akademickim będzie kształcić się ponad 6,5 tys. przyszłych medyków pod okiem prawie 1,4 tys. wykładowców. Całej społeczności akademickiej UM w Lublinie Minister Przemysław Czarnek złożył życzenia wielu sukcesów naukowych i dydaktycznych. – Dziękuję za tę uroczystość w tym wspaniałym miejscu – dodał szef MEiN.