Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

– Apeluję do wszystkich rektorów w całej Polsce: w Warszawie, w Krakowie, w innych miejscach w kraju – nie bójmy się, wracajmy do nauki stacjonarnej. Nauczanie zdalne nigdy nie zastąpi stacjonarnego i bezpośredniej relacji studentów z profesorami – powiedział Minister Przemysław Czarnek. 

Minister Edukacji i Nauki podkreślił, że należy zrobić wszystko, aby jak najszybciej wrócić do nauki stacjonarnej. – Potrzebujemy rozwagi, rozsądku i ostrożności, żebyśmy mogli zwalczyć pandemię koronawirusa, żebyśmy mogli bezpiecznie studiować, bezpiecznie wracać do normalności i tę normalność widzimy też tutaj, w Radomiu. 

Minister Edukacji i Nauki wyraził także swoje zadowolenie z faktu, że uczelnie korzystają z powrotu do nauki stacjonarnej. – Mamy dziś warunki do tego, aby studiować stacjonarnie. Po to właśnie zmieniliśmy przepisy żebyśmy mogli wracać do normalności, odbudowywać wspólnotę akademicką. Dlatego cieszę się z powrotu do studiów stacjonarnych, także tu w Radomiu – podkreślił Minister. 

Podczas uroczystości Minister Przemysław Czarnek odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników inauguracji. Następnie na ręce rektora prof. Sławomira Bukowskiego wręczył symboliczny czek na kwotę 6 mln zł. Pieniądze te mają być przeznaczone na zakup systemu dydaktycznego do wizualizacji i tworzenia ludzkich trójwymiarowych preparatów anatomicznych – sekcyjnych z własną wirtualną bazą bibliotek ludzkich preparatów anatomicznych – sekcyjnych tzw. wirtualne prosektorium na potrzeby Prosektorium Collegium Anatomicum Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. 

W trakcie wydarzenia odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku. Minister Edukacji i Nauki wręczył okolicznościowy dyplom uznania JM Rektorowi Sławomirowi Bukowskiemu za zasługi w dziedzinie dydaktycznej, naukowej oraz inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy.

Podczas inauguracji wręczono również odznaczenia i medale, Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę, a także Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Odznaczenie odebrało 6 wykładowców uniwersytetu.

Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Joanna Smarż na temat: „Przyjazna administracja – czy to możliwe?”.