W piątek, 8 października odbyła się konferencja prasowa dotycząca otwarcia naboru wniosków do rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Założenia programu przedstawili Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej, Szef Centrum GovTech Justyna Orłowska. Ministrowie wraz z uczniami uczestniczyli także w warsztatach z zakresu edukacji cyfrowej.

– Chcemy stworzyć w każdej szkole podstawowej laboratoria przyszłości, czyli nowoczesne pracownie, robotyczne, techniczne, tak żeby dzieci mogły odkrywać sobie swoje talenty i rozwijać te talenty właśnie w ten sposób – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, przedstawiając założenia programu Laboratoria Przyszłości. 

Szef MEiN zwrócił uwagę na duże zainteresowanie konsultacjami w sprawie katalogu sprzętu dostępnego w programie: – Dziękuję wszystkim, którzy zgłosili swoje opinie w czasie konsultacji. Otrzymaliśmy 4 tys. propozycji. To świadczy o wielkim zainteresowaniu tym programem. W ten sposób uzupełniliśmy katalog sprzętu dla szkół do 175 pozycji. Dziś otwieramy nabór wniosków. Zachęcamy wszystkie szkoły i organy prowadzące do zgłaszania się do programu – powiedział. 

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że program daje uczniom duże możliwości rozwoju i odpowiada na ich zainteresowania związane z nowymi technologiami: – Wiele spośród dzieci ze szkół podstawowych chciałoby odkrywać swoje zdolności, swoje talenty w dziedzinach już bardzo zaawansowanych cyfrowo, związanych z robotyką właśnie. Dzięki programowi będą miały takie możliwości w szkole, ucząc się ze swoimi nauczycielami – zaznaczył Minister. 

W inauguracji naboru wniosków do programu Laboratoria Przyszłości uczestniczyła młodzież – mistrzowie programowania z Kraśnika. Gratulując uczniom z drużyny Spice Gears znakomitych kompetencji z zakresu robotyki, szef MEiN zaznaczył, że program Laboratoria Przyszłości otwiera przed wszystkimi uczniami w Polsce możliwość doskonalenia umiejętności w dziedzinach takich jak programowanie, robotyka i kodowanie: – Widzieliśmy dziś pokaz umiejętności mistrzowskich młodzieży z Kraśnika. Chcemy, żeby takie umiejętności mistrzowskie mogły być udziałem wszystkich uczniów w całej Polsce – powiedział.

Szczegóły programu oraz informacje dotyczące składania wniosków można znaleźć na stronie.  

Zachęcamy do udziału!