Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się z Maksymilianem Paczyńskim, uczniem LO im. Mikołaja Kopernika w Iłży, który został zwycięzcą światowego konkursu Impact Creators. Projekt pod nazwą FATIK zdobył uznanie na światowym rynku.

Podczas spotkania Minister Przemysław Czarnek wręczył Maksymilianowi Paczyńskiemu dyplom uznania za wybitne osiągnięcia naukowe oraz zwycięstwo w konkursie AI Impact Creators i stworzenie projektu sztucznej inteligencji FATIK.

FATIK to program, którego pełna nazwa brzmi „Zmęczenie plagą dzisiejszego świata. Detekcja oraz analiza użytkownika” Do udziału w konkursie zachęcił Maksymiliana jego nauczyciel Robert Celuch. Oparty na założeniach sztucznej inteligencji (AI) projekt, nie pozwala zasnąć kierowcom podczas jazdy samochodem,  a tym samym zapobiega wypadkom i przyczynia się do ratowania ludzkiego życia. 

Opracowany przez Maksymiliana system sprawdza kiedy oko kierowcy jest otwarte. System stworzony na bazie sztucznej inteligencji uczy się ludzkich zachowań i je analizuje. Kiedy przez jakiś czas obserwowany jest brak czynności powieki podczas jazdy, włącza się alarm, którego celem jest wybudzenie kierowcy. Dla Maksymiliana priorytetem było stworzenie takiego programu, który będzie użyteczny dla wielu ludzi na świecie. 

Konkurs odbywał się on-line, podobnie jak jego finał, który miał miejsce 27 października w San Francisco. Na światowy konkurs Maksymilian Paczyński został wydelegowany przez firmę Intel, która doceniła jego projekt na terenie kraju. 

Serdecznie gratulujemy!