6 grudnia 2021 r. w Lublinie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca program „Dobrze widzieć – profilaktyka dziecięcej krótkowzroczności”. Podczas wydarzenia zaprezentowano wyniki badań realizowanych w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. W wydarzeniu uczestniczył Minister Przemysław Czarnek, który zapowiedział starania o rozszerzenie badań przesiewowych w szkołach na terenie całego kraju.
Podsumowanie wyników badań realizowanych w ramach programu „Dobrze widzieć”
Podczas poniedziałkowej konferencji zaprezentowano raport z badań przesiewowych krótkowzroczności u dzieci z klas I-III z terenu województwa lubelskiego. Badania wykonali pracownicy Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK Nr 1 w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. W czasie konferencji prezentowano także kwestie związane ze sztuczną inteligencją i innowacyjnymi rozwiązaniami w medycynie.
Do tej pory zostało przebadanych 807 uczniów. Na badania kliniczne skierowano 50 uczniów – 27 dziewcząt i 23 chłopców. Pięcioro z nich dostało skierowanie na badania pogłębione, a 23 uczniów na wizytę w kierunku doboru okularów.
23 uczniów ma stwierdzone obniżenie ostrości wzroku poniżej 1,0. Krótkowzroczność -0,75 dioptrii stwierdzono u 4 przebadanych uczniów. Nadwzroczność powyżej +1,0 dioptrii ma 39 uczniów, a 3 astygmatyzm.
W programie wzięły udział dwie szkoły z Lublina, jedna ze Świdnika, trzy szkoły z lubelskich gmin wiejskich. Niebawem dołączą do programu dwie szkoły z gmin miejskich – z Puław i Lubartowa. W Puławach badania jeszcze trwają.
– Wyniki badań są bardzo złe. Nauka zdalna i przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, ciągły kontakt z telefonami, smartphonami, tabletami czy spędzanie czasu przed ekranami komputerów powodują poważne problemy zdrowotne już u dzieci w wieku 7-10 lat. Potwierdza się to, co przed rozpoczęciem badania podejrzewał prof. Robert Rejdak – powiedział Minister Przemysław Czarnek podczas konferencji.
Minister Edukacji i Nauki podkreślił, że na początku przyszłego roku chce spotkać się z Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim oraz z szefami klinik okulistycznych z całej Polski, aby rozszerzyć program badań przesiewowych: – Będziemy namawiać do przeprowadzenia badań przesiewowych w szkołach na terenie całego kraju – dodał.
Szef MEiN zwrócił także uwagę na różnicę w wynikach badań dzieci ze szkół miejskich i wiejskich. Wyniki badań są lepsze wśród dzieci mieszkających na wsi, które miały częstszy kontakt ze światłem dziennym i przebywały częściej na świeżym powietrzu niż dzieci z miast.
W prezentacji wyników badań uczestniczyli: Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, prof. Robert Rejdak, Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 oraz prof. Marek Niezgódka z Rady Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
„Dobrze widzieć” – program profilaktyki krótkowzroczności
Program „Dobrze widzieć” związany z profilaktyką krótkowzroczności u dzieci wczesnoszkolnych postał z inicjatywy Ministra Edukacji Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Realizuje go Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Zespół ekspertów pod kierownictwem prof. dr. hab. Roberta Rejdaka przeprowadza badania przesiewowe oraz działania edukacyjne w wybranych szkołach. Program jest realizowany w IV kwartale br. Jego koszt w tym roku to 1,1 mln zł. U uczniów ze stwierdzoną wadą jest wdrażane leczenie okulistyczne.
W ramach programu przeprowadzone są nieinwazyjne badania okulistyczne, m.in. ocena obrazu oka na postawie zdjęć cyfrowych. Ich wyniki będą przetwarzane z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji. Pozwoli to kompleksowo analizować dane medyczne i szybko ustalić ewentualne ryzyko występowania zmian patologicznych. Dzięki programowi uzyskamy szczegółowe informacje o występowaniu krótkowzroczności i innych wad wzroku.