Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą oraz oddał hołd żołnierzom AK z oddziału „Szarugi” poległym w bitwie pod Marysinem w 1944 r. Podczas walki oddziału „Szarugowców” zginęło 22 partyzantów, 4 zostało ciężko rannych. „Żegota” dowódca tego oddziału, również ranny w bitwie, został na początku 1945 roku zamordowany w Kąkolewnicy przez NKWD. W walce z niemieckimi oddziałami wzięli udział mieszkańcy wsi. Wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę.

Z wizytą w Szkole Podstawowej w Snopkowie

Szef MEiN spotkał się także ze społecznością Szkoły Podstawowej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Snopkowie i uczestniczył w otwarciu nowej części budynku tej placówki.

Podczas spotkania ze społecznością szkolną Minister Przemysław Czarnek mówił o roli wychowania patriotycznego młodego pokolenia: – Musimy podkreślać, że Polska jest największą ofiarą II wojny światowej. Wśród tych, którzy polegli, byli żołnierze AK z oddziału „Szarugi”. Obchodząc 78. rocznicę bitwy pod Marysinem, upamiętniamy ich męstwo, patriotyzm po to, aby dawać przykład dzieciom i młodzieży – wskazywał Minister Przemysław Czarnek. 

Szef MeiN pogratulował całej społeczności szkolnej oraz władzom gminy rozbudowy placówki. Podkreślił, że dzięki zrealizowaniu inwestycji uczniowie będą mieli lepsze warunki do nauki i rozwijania swoich zainteresowań.

W dobudowanej części szkoły powstało sześć pracowni z pełnowymiarowymi zapleczami. Dodatkowo w placówce zrealizowano projekt termomodernizacji.