Premier Mateusz Morawiecki i Minister Przemysław Czarnek zwiedzili w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie pracownię robotyki, do której sprzęt został zakupiony w ramach „Laboratoriów Przyszłości”. To kolejne przedsięwzięcie edukacyjne realizowane dzięki temu programowi. Podczas wizyty w szkole szef MEiN zapowiedział także rozwój programu „Laboratoria Przyszłości” i objęcie wsparciem finansowym szkół niepublicznych oraz szkół ponadpodstawowych.

Wizyta Ministra Przemysława Czarnka i premiera Mateusza Morawieckiego w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie

– To jest rzeczywiście sposób na zainteresowanie dzieci i młodzieży nowoczesnymi technologiami, oderwanie ich od tej rzeczywistości wirtualnej. To jest sposób na powrót do normalności oraz sposób na odkrywanie talentów i diamentów, które w naszych szkołach są – mówił szef MEiN w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie. 

Minister Edukacji i Nauki zwracał uwagę nie tylko na możliwości rozwoju, jakie dają nowoczesne pracownie powstałe w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, ale także na ich interdyscyplinarny charakter: – To jest w końcu miliard złotych na „Laboratoria Przyszłości”, czyli nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, interdyscyplinarne, które będą służyły nie tylko nauce informatyki, ale także fizyki, chemii czy geografii – podkreślał Minister Przemysław Czarnek. 

W swojej wypowiedzi Minister Edukacji i Nauki mówił również, że „Laboratoria Przyszłości” to sposób na wsparcie uczniów i szkół po długotrwałym okresie nauki zdalnej spowodowanej pandemią COVID-19. 

Na możliwości rozwoju talentów młodych ludzi zwracał uwagę także Premier Mateusz Morawiecki: – „Laboratoria Przyszłości” to projekt, gdzie każdy uczeń ma mieć dostęp do zestawu technologii i technik, które są zasobami interesującymi, ciekawymi. Każdy młody człowiek to nieoszlifowany diament, bez wsparcia nie rozwinie swojego potencjału – wskazywał szef rządu. 

Podczas wizyty w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Przemysław Czarnek zwiedzili pracownię robotyki, do której sprzęt został zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Oglądali nowoczesny sprzęt, który wspiera rozwijanie pasji i zainteresowań wśród młodych ludzi. 

„Laboratoria Przyszłości” – kolejny etap programu 

„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech KRPM. W ramach programu 99% publicznych szkół podstawowych otrzyma dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu służącego do rozwijania kompetencji przyszłości, m.in. drukarek 3D, mikrokontrolerów czy sprzętów do nagrań. Wyposażenie szkoły mogą wybierać z katalogu spośród 177 pozycji.

Szef MEiN podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie zapowiedział rozwój programu i objęcie wsparciem finansowym także szkół niepublicznych, w tym także polskich szkół za granicą, oraz szkół ponadpodstawowych.

Sprzęt, który trafi do szkół, będzie wspierał odkrywanie talentów i rozwijanie pasji młodych ludzi w obszarach, które ich interesują. Dzięki nowoczesnym urządzeniom uczniowie będą mogli prowadzić eksperymenty naukowe, zdobywać nowe kompetencje i umiejętności ważne w kolejnych etapach edukacji oraz pomocne w wyborze ścieżki rozwoju zawodowego. 

Zespół Szkół w Nowej Sarzynie

W skład Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz I Liceum Ogólnokształcące. W zespole szkół uczy się 580 uczniów, w tym 410 uczniów w szkole podstawowej (w 21 oddziałach) i 170 uczniów w liceum (w 9 oddziałach).

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” szkoła otrzymała 122 tys. zł do wykorzystania na zakup nowoczesnego sprzętu.