Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek rozmawiał z ukraińskim Ministrem Oświaty i Nauki Serhiyem Shkarletem. Spotkanie w formie on-line dotyczyło m.in. przygotowania systemu edukacji i nauki w Polsce na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

– Odbyłem ważną rozmowę z Ministrem Edukacji Ukrainy. Rozmawialiśmy o systemie, który przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży. Mamy świadomość, że uchodźcy dzisiaj to matki z dzieci. Na 380 tys. osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską, połowa to dzieci w wieku szkolnym – mówił Minister Przemysław Czarnek po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. 

Szef MEiN powiedział, że podczas spotkania omawiał z ministrem edukacji Ukrainy kwestię przygotowania polskiego systemu edukacji na przyjęcie uchodźców. Podkreślił, że jest on otwarty na przyjęcie uczniów, którzy uciekają z terenów objętych konfliktem zbrojnym. – Powiedziałem Panu Ministrowi, jak ten system jest przygotowany. My jesteśmy otwarci, ta przyjaźń będzie okazywana dzieciom i młodzieży ukraińskiej – wskazał Minister Edukacji i Nauki. Dodał, że system edukacji powinien zapewnić wsparcie uczniom z Ukrainy, aby mogli odetchnąć od dramatycznych przeżyć. 

Minister Przemysław Czarnek zaapelował jednocześnie do polskich uczniów, aby okazywali  pomoc i wsparcie dzieciom oraz młodzieży z Ukrainy.