Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radecznicy. Uroczystości zostały zorganizowane w kompleksie Bazyliki Objawień pw. św. Antoniego z Padwy i Klasztoru oo. Bernardynów z udziałem przedstawicieli parlamentu i samorządu.

Szczególny charakter tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych związany był z 70. rocznicą śmierci dwóch „Wyklętych”: płk Mariana Pilarskiego i kpt. Stanisława Biziora.

W trakcie Mszy Świętej, pod przewodnictwem Biskupa Mariusza Leszczyńskiego wspominano Żołnierzy Wyklętych, w sposób szczególny związanych z Lubelszczyzną ale nie zabrakło też odwołania do dzisiejszej sytuacji i wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę.

– W podobnych warunkach walczą dzisiaj Ukraińcy przeciwko rosyjskiej recepturze państwa ukraińskiego, dlatego tak niezłomnie trwają na straży niepodległości i suwerenności państwa ukraińskiego – mówił Minister Przemysław Czarnek.

W czasie uroczystości Minister Przemysław Czarnek zapalił znicz przy tablicach pamięci umieszczonych na froncie Bazyliki, złożył kwiaty w krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK oraz wziął udział w uroczystym apelu poległych zakończonym salwą honorową.

Na koniec Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Wójt Gminy Radecznica Marian Szuper wręczyli pamiątkowe medale oraz nagrody dla uczestników „Biegu Wilczym Tropem”. Ostatnim punktem wydarzeń był udział Ministra Przemysława Czarnka w koncercie Strażackiej Orkiestry Dętej „Zaburze” oraz Zespołu „Malinowa Dolina” z Gminy Radecznica.