Szef MEiN Przemysław Czarnek odbył kolejną rozmowę z ukraińskim Ministrem Oświaty i Nauki Serhiyem Shkarletem. Spotkanie w formie on-line dotyczyło sytuacji uczniów i studentów – uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce.

Minister Przemysław Czarnek przedstawił działania, jakie są podejmowane w związku z przyjmowaniem uczniów i studentów z Ukrainy do polskiego systemu oświaty. – Na dziś mamy zarejestrowane w polskich szkołach 54 tys. dzieci ukraińskich. Każdego dnia otrzymujemy po kilkanaście tysięcy nowych zgłoszeń – mówił minister. Przekazał też pozdrowienia od ukraińskich dzieci, z którymi rozmawia podczas odwiedzania kolejnych szkół. – Dzieje się coś wielkiego w historii naszych narodów. To niezwykłe odkrycie i otwarcie na przyszłość – dodał.

Szef resortu zapewnił również ukraińskiego Ministra, iż udzielana pomoc ma służyć zaopiekowaniu się uchodźcami z Ukrainy tak, by po zakończeniu działań wojennych mogli wrócić do wolnej i suwerennej Ukrainy.

Minister Serhiyem Shkarletem podziękował za wsparcie i pomoc, jaką Polska udziela obywatelom Ukrainy i wyraził nadzieję, że po zakończeniu wojny kontakty polsko-ukraińskie ulegną jeszcze większemu zacieśnieniu.