Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Parlamentu Studentów, Rady Dzieci i Młodzieży, Rady Młodych Naukowców i Krajowej Rady Doktorantów w sprawie realnej walki z dezinformacją, w sposób szczególny dotyczącej obecnej sytuacji międzynarodowej.

Podczas konferencji prasowej Minister wskazywał, iż przekaz w portalach społecznościowych jest ograniczony i narażony na splot prawdziwych i fałszywych informacji. Stąd konieczna jest praca nad weryfikowaniem informacji i pozyskiwaniem ich z wiarygodnych źródeł. Takimi miejscami są, m.in. Polska Agencja Prasowa i strony rządowe.

Minister podkreślił szczególną odpowiedzialność, jaka spoczywa na młodych ludziach, którzy powinni weryfikować, a następnie przekazywać rzetelne informacje młodszemu rodzeństwu czy osobom starszym.

Skala fake-newsów i przekłamań dotyczących wojny na Ukrainie jest bezprecedensowa. Każdego dnia pojawiają się niezweryfikowane treści w sferze wirtualnej, będące niejednokrotnie fałszywymi i zmanipulowanymi informacjami dotyczącymi działań politycznych, militarnych, gospodarczych, których celem jest wywołanie wśród ludzi paniki i lęku.

– Skala informacji nieprawdziwych, która pojawiła się w przestrzeni publicznej wskoczyła ostatnio na co najmniej kilka poziomów wyżej. Mamy styczność z prawdziwą wojną dezinformacyjną – mówił prezes PAP, Wojciech Surmacz.

Prezes PAP wskazał również, iż z dezinformacją można walczyć biorąc udział w konkursie #FakeHunterChallenge/Geopolityka, którego tematem jest wyszukiwanie i wyjaśnianie dezinformacyjnych treści w Internecie dotyczących wojny w Ukrainie. Konkurs organizowany jest przez GovTech Polska i Polską Agencję Prasową, zaś współorganizatorami są Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Związek Cyfrowa Polska.

Więcej o konkursie