Minister Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano główne założenia programu „Zdrowe Życie”. To wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, któremu patronuje Para Prezydencka. W jego realizację włączy się także Ministerstwo Edukacji i Nauki. Głównym celem programu jest promowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej.

Przedstawiając założenia programu „Zdrowe Życie”, Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że koresponduje on z inicjatywami realizowanymi już przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, szczególnie w zakresie wsparcia uczniów po pandemii. Szef MEiN zwrócił uwagę nie tylko na inicjatywy ukierunkowane na poprawę aktywności fizycznej, ale także pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

– To są te programy, które już działają od wielu miesięcy. Jest też program, który wraz z Ministerstwem Zdrowia realizujemy od kwietnia. Jego wykonawcą jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz inne uniwersytety przyrodnicze w całej Polsce, które mają wydziały dietetyczne. Na ten program Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 20 mln zł i wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego realizujemy coś, co możemy nazwać zdroworozsądkowym podejściem do zdrowego odżywiania się i do tłumaczenia młodym Polakom, jak należy postępować, aby to zdrowie zachować – wskazywał Minister Przemysław Czarnek.

– To wszystko wnosimy do programu „Zdrowe Życie” pod patronatem Pana Prezydenta, Pani Prezydentowej i chcemy współpracować głównie na polu edukacyjno-informacyjnym – dodał szef MEiN.

„Zdrowe Życie” – założenia programu
„Zdrowe Życie” to wspólny projekt Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. W jego realizację włączy się także Ministerstwo Edukacji i Nauki. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Pary Prezydenckiej, która jednocześnie patronuje całemu programowi.

Główne cele przedsięwzięcia to m.in.:

  • budowanie świadomości i promowanie profilaktyki zdrowotnej przez ogólnopolską akcję edukacyjno-zdrowotną,
  • przeprowadzenie bezpłatnych, specjalistycznych badań i konsultacji w mobilnych strefach zdrowia,
  • zwiększenie dostępności usług cyfrowych w ochronie zdrowia,
  • wsparcie i pomoc w dbaniu o zdrowie, zwłaszcza po pandemii.

W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej zostaną zrealizowane różne inicjatywy i przedsięwzięcia promujące zdrowy styl życia oraz profilaktykę zdrowotną. Będą wśród nich m.in.:

  • lekcje „Zdrowe życie” z udziałem ekspertów w Kancelarii Prezydenta RP,
  • „Tydzień o zdrowiu” – lekcje poświęcone różnym aspektom profilaktyki zdrowotnej: zdrowy styl życia, emocje, odżywianie, e-uzależnienia, aktywność fizyczna,
  • Wielki Testu o Zdrowiu na antenie TVP,
  • debaty o zdrowiu z udziałem ekspertów.

Miasteczko zdrowia w Toruniu
W ramach programu „Zdrowie Życie” 6 sierpnia w Toruniu stanęło miasteczko zdrowia. Przeprowadzono konsultacje i badania diagnostyczne w kierunku rozpoznania i monitorowania najczęściej występujących schorzeń. Przez dwa dni można było wykonać bezpłatne pomiary, m.in. glukozy, ciśnienia czy cholesterolu, a także badania EKG i USG. Zainteresowani mogli także skonsultować się z lekarzami specjalistami i dietetykami.