Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w międzynarodowej konferencji pt. „Edukacja w Ukrainie niepokonana przez wojnę”. Podczas wydarzenia dyskutowano na temat przywrócenia nauczania stacjonarnego, działań na rzecz ukraińskich uczniów i studentów oraz wsparcia dla władz w Kijowie.

– Tysiące ukraińskich studentów otrzymuje stypendia w ramach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Jesteśmy też w stałym kontakcie z samorządowcami, a MEiN przekazuje im niezbędne środki – setki miliony złotych – na opiekę i edukację ukraińskich dzieci w polskich szkołach – powiedział Minister Przemysław Czarnek podczas międzynarodowej konferencji „Edukacja w Ukrainie niepokonana przez wojnę”. Do udziału w wydarzeniu szefa MEiN zaprosił Minister Oświaty i Nauki Ukrainy Serhiy Shkarlet.

– Spośród blisko 800 tys. dzieci, które są bądź były w Polsce, 200 tys. jest w polskim systemie oświaty, a ok. 300 tys. dzieci uczestniczy w nauce zdalnej prowadzonej przez rodzime placówki w Ukrainie – wskazał Minister Przemysław Czarnek. Polskie szkoły są przygotowane do przyjęcia tych uczniów, jak również nowych, którzy będą musieli wyjechać z kraju – dodał.

Szef MEiN wyraził również wsparcie dla działań ukraińskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki w zakresie przywrócenia nauczania stacjonarnego. Zaznaczył jednocześnie, że Polska będzie dalej wspierała ukraińskich uczniów, studentów i naukowców: – Będziemy kontynuować pomoc dla dzieci i studentów z Ukrainy z nadzieją, że wojna szybko się skończy i że wszyscy będą mogli swobodnie powrócić do swoich domów.

– Jesteśmy od tego, żeby zaopiekować się waszymi dziećmi i studentami, na ten czas, kiedy muszą być w Polsce. Wiemy, że są potrzebni wolnej i niepodległej Ukrainie. Patriotyzm waszej młodzieży jest bardzo głęboki i chcę pogratulować tego nauczycielom i wychowawcom z Ukrainy – dodał szef MEiN.