W Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie odbywa się V Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej „Biologia-Medycyna-Terapia” – w spotkaniu udział wziął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Konferencja już po raz kolejny skupia naukowców i praktyków z całego świata, których badania i praca przyczyniają się do rozwoju nauk medycznych.

– Jestem przekonany, że ten zjazd i temat konferencji „Biologia, Medycyna, Terapia” to znakomite przedsięwzięcie z punktu widzenia rozwoju nauk medycznych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – powiedział Minister Przemysław Czarnek.

Szef MEiN zwrócił uwagę, iż Katolicki Uniwersytet Lubelski stale poszerza ofertę edukacyjną z zakresu nauk medycznych. – Funkcjonują już kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo jest instytut nauk o zdrowiu, a w ostatnim czasie Uniwersytet uzyskał zgodę na kierunek lekarski, który uruchomiony zostanie 1 października 2023 r. – dodał Minister.

Efektem badań naukowych jest praca z pacjentem
Przedstawiciele świata nauki oraz praktycy, podczas wystąpień, prezentują wyniki prowadzonych badań, wymieniają doświadczenia a także integrują się w środowisku, które wpływa na kształt współczesnej medycyny. Podczas wykładów plenarnych, pierwszego dnia konferencji poruszone zostaną tematy – Terapie Biologiczne i Eksperymentalne, Pełnoprofilowa onkologia-diagnostyka i leczenie, Biologia i Medycyna Rozwoju.

Minister podkreślił, że wszystkie naukowe badania, konferencje i spotkania mają na celu wypracowanie coraz lepszych i efektywniejszych sposobów leczenia pacjentów. – Na końcu jest terapia bo za nią jest człowiek. To my lub ktoś z naszych najbliższych jest pacjentem. To dla tego pacjenta oddajemy nasze wysiłki, naszą pracę i dla tego pacjenta zorganizowana jest też ta konferencja – mówił minister.

Na zakończenie życzył, aby zjazd i konferencja przyniosły jak najwięcej efektów merytorycznych, które będziemy mogli wykorzystać w walce o człowieka.