Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w III edycji polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych w Wilnie. W spotkaniu uczestniczyli prezydent Litwy Gitanasem Nausedą, premierzy Mateusz Morawiecki i Ingrid Szimonyte oraz 12 ministrów z obu rządów. Głównym tematem rozmów było partnerstwo strategiczne Polski i Litwy oraz efektywna współpraca w kluczowych dziedzinach w kontekście wojny w Ukrainie.

Wśród tematów podejmowanych przez Szefa MEiN Przemysława Czarnka i Ministra Kamila Bortniczuka w rozmowach z litewską Minister Jurgitą Šiugždinienė w ramach „stolika ds. edukacji, nauki i sportu” była sprawa polskiego Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim, w którym w wyniku decyzji władz rejonowych zostały zlikwidowane starsze klasy. Uczniowie klas jedenastej i dwunastej zostali skreśleni z rejestru szkolnego, co oznacza, że nie są wychowankami polskiej palcówki, a ich nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za pracę. Jak poinformował Minister Przemysław Czarnek Minister oświaty Litwy zobowiązała się do natychmiastowego działania w tej kwestii.

– Uczniowie natychmiast powinni być ponownie zarejestrowani w systemie edukacyjnym, nauczyciele powinni być zatrudnieni, a nie pracować społecznie. Dlatego otrzymaliśmy zapewnienie ze strony władz litewskich, że ta sprawa zostanie rozwiązana – mówił Minister Przemysław Czarnek.