Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystości podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku, na której budowę MEiN przeznaczyło 30 mln zł.

Jest to pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. Jednocześnie pierwszy zamiejscowy wydział uczelni polskiej poza granicami kraju.

– Powstanie Filii Uniwersytetu jest ważnym wydarzeniem w relacjach polsko-litewskich na płaszczyźnie edukacji i nauki. Cieszymy się, że Uniwersytet w Białymstoku, jako jedyny w Polsce ma swoją filię poza granicami kraju. Ma to szczególne znaczenie dla Polaków na Litwie – podkreślił podczas wystąpienia Minister Przemysław Czarnek.

W uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego udział wzięli m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Gintautas Jakštas, Wiceminister w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Sportu Litwy i prof. dr hab. Robert W. Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Nowa siedziba wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku
– Wmurowanie kamienia na placu budowy, oznacza że w niedługim czasie powstanie tu piękny budynek, taki jak ten przedstawiony na zdjęciach. Budynek, który będzie kosztował ok. 35 mln zł, z czego blisko 30 mln zł to dotacja z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki – powiedział Minister.

Ze względu na problemy lokalowe podjęto decyzję o wybudowaniu nowej siedziby Filii Uniwersytetu. Inwestycja wraz z całą infrastrukturą techniczną, parkingami oraz zagospodarowaniem terenu powstanie przy ul. Aguonu 22 (Makowa) w Wilnie na terenie należącym do Filii Uniwersytetu w Białymstoku. Ma to być czterokondygnacyjny budynek z mansardą i piwnicą o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. mkw. Budynek ma być gotowy w drugiej połowie 2024 roku. Będzie tam się mogło kształcić około 300 studentów.

Filia Uniwersytetu w Białymstoku
Od 2007 r. w Wilnie funkcjonuje Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku, na którym w ramach studiów licencjackich studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce, a od 2014 roku również na studiach II stopnia na kierunku ekonomia. Do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 840 absolwentów.

– Siedzibę budujemy by kształciła młodych Polaków na Litwie również w zakresie pedagogiki. O tym będziemy rozmawiać dzisiaj z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Nauki i Sportu Republiki Litewskiej – dodał Minister.