W filii Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim zainaugurowano po raz pierwszy nowy rok akademicki. W uroczystości udział wziął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. W swoim wystąpieniu szef MEiN zwracał uwagę na konieczność otwierania nowych kierunków i kształcenia w zawodach medycznych.

W swoim wystąpieniu Minister Edukacji i Nauki przypomniał, że Radzyń Podlaski jest miejscem, w którym była pisana Konstytucja 3 maja. – To jest można powiedzieć stolica polskiego konstytucjonalizmu. I do tej stolicy polskiego konstytucjonalizmu zawitała dzisiaj akademickość. Od jesieni 2022 roku Radzyń Podlaski stał się miastem akademickim – zaznaczył.

Szef MEiN zwracał uwagę na konieczność otwierania nowych kierunków, które uzupełnią braki kadrowe w zawodach medycznych: – Otwieranie nowych kierunków medycznych, takich jak pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne, jest absolutnie konieczne i leży w żywotnym interesie państwa polskiego. Podobnie jak otwieranie kierunków lekarskich. Braki kadrowe wśród lekarzy i pielęgniarek to jest efekt wieloletnich zaniedbań – mówił Minister.

– Otwarcie kierunku pielęgniarskiego i ratownictwa medycznego tu w Radzyniu Podlaskim jest tak szczególnie ważne. I to nie tylko dla Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego czy Podlasia, ale dla całej Polski – dodał.

Jak podkreślił Minister Przemysław Czarnek, obecnie kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych jest więcej niż na uniwersytetach medycznych: – Dzięki temu liczba studentów medycyny i studentów z kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych na pierwszym roku to 10 700. To jest o ponad 50 proc. więcej niż jeszcze siedem lat temu.