Wakacyjna sobota przebiegła pod znakiem kosmicznych eksploracji. W Puławach odbył się kolejny z cyklu „kosmicznych pikników” TVP Nauka i Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczestnicy wydarzenia i widzowie mogli zobaczyć, jak powstają modele rakiet, poznać tajemnice odległych planet krążących wokół innych gwiazd i dowiedzieć się więcej na temat udziału Polaków w badaniach kosmosu. Na pełną relację z wydarzenia zapraszamy do TVP Nauka w czwartek, 24 sierpnia o godz. 21:50.

Popularyzowanie nauki 

Nuka jest piękna i jest dla wszystkich – zaznaczył Minister Przemysław Czarnek podczas wydarzenia. – To nam się nieraz wydaje, że ona gdzieś jest poza naszymi możliwościami. Tymczasem nauka przychodzi do dzieci, do młodzieży, przychodzi wakacyjnie. Oswajamy dzieci, młodzież z nauką po to, żeby się nią zainteresowali, żeby w przyszłości byli choćby wybitnymi astronomami – wskazywał szef MEiN, mówiąc o założeniach i roli wydarzeń popularyzujących naukę. 

Minister Edukacji i Nauki podkreślał, że niezwykle istotną rolę w popularyzowaniu nauki spełnia program „Laboratoria Przyszłości”, dzięki któremu we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce mamy nowoczesny sprzęt multimedialny. – To jest projekt, z którego jesteśmy dumni. Tym projektem interesują się ludzie z Europy Zachodniej i z krajów sąsiedzkich. Otóż przeznaczyliśmy 1,2 mld zł na „Laboratoria Przyszłości” w każdej szkole podstawowej. 15 tys. szkół zostało wyposażonych w nowoczesny sprzęt informatyczny, techniczny w nowoczesne studia nagrań, roboty – wskazywał. 

Jedocześnie Minister Przemysław Czarnek zapowiedział rozszerzenie projektu na szkoły ponadpodstawowe. – Dzisiaj dzięki temu sprzętowi można się uczyć w absolutnie innowacyjny sposób i fizyki, i chemii, i historii, ale też informatyki czy innych przedmiotów. I dzięki temu dzieci odkrywają swoje talenty. Będziemy teraz przechodzić, już od następnego roku, z nowoczesnymi pracowniami technicznymi i informatycznymi do szkół średnich, do naszych liceów i do naszych techników.

„Odyseja kosmiczna” w Puławach 

Uczestnicy pikniku w Obserwatorium Astronomicznym w Puławach i widzowie TVP Nauka mogli zobaczyć, jak powstają modele rakiet, zagłębić tajemnice odległych planet krążących wokół innych gwiazd i dowiedzieć się więcej na temat udziału Polaków w badaniach kosmosu. 

Na miejscu na odwiedzających czekały także warsztaty Mobilnych Laboratoriów Przyszłości oraz projekcje filmu „Kartka z Powstania” w technologii VR. 

Na relację z pikniku „Odyseja Kosmiczna” zapraszamy do TVP Nauka w czwartek, 24 sierpnia o godz. 21:50.

„Kosmiczne pikniki” TVP Nauka i MEiN

„Kosmiczne pikniki” to wspólna inicjatywa TVP Nauka oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przedsięwzięcie wpisuje się w tegoroczne obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a jego celem jest popularyzacja wiedzy w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych. 

Relacje z wydarzeń będzie można śledzić w kolejne weekendy na antenie TVP Nauka. Nie zababranie także komentarzy ekspertów na temat różnych zjawisk astronomicznych. Przed nami jeszcze pikniki w Niepołomicach (27 sierpnia) i Fromborku (23 i 24 września).