Parlamentarzyści oraz samorządowcy PiS z okręgu lubelskiego w sobotę (22.05) przedstawili na konferencji prasowej zalety nowego programu społeczno-gospodarczego na okres po pandemii, określanego jako Polski Ład.

– Polski Ład jest rozwinięciem programu zrównoważonego rozwoju, ma umożliwić skok cywilizacyjny na niespotykaną dotąd miarę – powiedział w sobotę w Lublinie podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Podkreślił, że to program, który jest kontynuacją polityki zrównoważonego rozwoju, który mógł być ogłoszony ponieważ Polska jest w stosunkowo dobrej sytuacji gospodarczej.

– Prawo i Sprawiedliwość, widząc tę sytuację stosunkowo dobrą, stworzyło nowy program, który jest rozwinięciem programu zrównoważonego rozwoju, program Polski Ład, w którym stawiamy na kilka filarów: zdrowie, 7 proc. PKB w perspektywie do 2027 r., program Profilaktyka 40+, ogłoszony wczoraj w Chełmie, wielkie inwestycje państwowe, wykonywane przez przedsiębiorców polskich, lokalnych – powiedział.

– Stawiamy na mieszkania dla młodych, na gwarancję wkładu własnego, możliwość budowy domów do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę, stawiamy na polepszenie sytuacji emerytów, zwalniając ich z podatków, w przypadku emerytury do 2,5 tys. zł – wyliczał.

– To wszystko po to, żeby polityka zrównoważonego rozwoju dotknęła jak największe rzesze polskiego społeczeństwa i żebyśmy mogli zrobić skok cywilizacyjny w perspektywie następnych kilku lat na miarę rzeczywiście dotąd niespotykaną – dodał.

Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń podkreślił, że Polski Ład jest wdrażany w czasie, gdy gospodarka i społeczeństwo znajdują się w okresie wychodzenia z pandemii.

– Bardzo nam zależy na tym, aby kolejne lata przed nami, były okresem bardzo szybkiego odbicia. To znaczy, aby uruchomić wszystkie możliwe impulsy dla gospodarki, które spowodują, że ta gospodarka będzie rosła bardzo szybko. Chcemy, żeby ona rosła nawet do 5 proc PKB w tym roku, a żeby w przyszłym roku osiągnąć 6 proc. wzrostu gospodarczego – powiedział.

Zaznaczył, że przygotowany został wielki pakiet, który da impuls gospodarce.

– Wygeneruje w gospodarce odpowiedni popyt, sprawi, że gospodarka bardzo szybko się odbije, ale z drugiej strony impuls fiskalny, to jest to, że my wszyscy Polacy będziemy mieli więcej w portfelach – powiedział.

– Polacy, którzy dzisiaj są zatrudnieni i zarabiają do 10 tys. zł miesięcznie zyskają w swoich portfelach dodatkowe pieniądze, które będą mogli przeznaczyć na swoje wydatki, konsumpcję, inwestycje, to wszystko, na co chcemy, także na oszczędności, bo chcemy budować chęć oszczędzania – dodał.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział, że jednym z priorytetów Polskiego Ładu jest „Plan na zdrowie”, który ma poprawić bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, wykorzystując doświadczenia zdobyte podczas pandemii.

– Chodzi m.in. o to, żeby te cztery obszary w służbie zdrowia: opieka podstawowa, ambulatoryjna i specjalistyczna, leczenie szpitalne oraz państwowe ratownictwo medyczne stanowiły jeden spójny system niezależnie od rozwiązań organizacyjnych, własnościowych i innych – powiedział.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku.