Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystości przyznania przez Ministerstwo Zdrowia dotacji dla programu utworzenia Europejskiego Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie.

– Życzę szybkiej realizacji inwestycji, bardzo na nią czekają pacjenci. Dziękuję Ministerstwu Zdrowia za pilotażowy program „Dobrze widzieć”. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku będziemy mogli go realizować w całej Polsce – powiedział Minister. 

W 2023 roku w odrestaurowanym zabytkowym pałacu w Lublinie  powstanie Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej. Będzie to obiekt wyposażony w infrastrukturę odpowiadającą najwyższym światowym standardom. 

Nowa infrastruktura rozszerzy możliwości leczenia chorób plamki żółtej i pozwoli na wykonywanie procedur medycznych w nowoczesnych i odpowiednio przystosowanych do tego przestrzeniach.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 32,6 mln zł, w tym ponad 32 mln zł to dotacja z budżetu państwa. Zakończenie inwestycji planowane jest na III kwartał 2023 roku.