Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Podczas inauguracji miała miejsce ceremonia wręczenia odznaczeń.

– Gratuluję studentom, to znakomity wybór, znakomita uczelnia z wielkimi tradycjami i osiągnięciami. Mamy przed sobą przyszłych trenerów, fizjoterapeutów, nauczycieli, ludzi odpowiedzialnych za zdrowie, kondycję fizyczną naszego społeczeństwa – powiedział Minister. 

Minister Edukacji i Nauki podkreślił, jak ważne jest przywracanie możliwości nauki w trybie stacjonarnym na uczelniach. 

– Cieszę się, że rozpoczynamy rok akademicki w warunkach pełnej normalności. Powrót do wspólnoty akademickiej, jej odbudowa jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Zachęcam państwa rektorów do tego, aby w miarę możliwości wprowadzać jak najpełniej normalność na uczelniach. Bądźmy odważni, by wprowadzać nauczanie stacjonarne wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, oczywiście patrząc na sytuację pandemiczną. Ten rok akademicki jest inny niż poprzedni i tego uczelnie potrzebują – dodał Minister.

Szef MEiN podziękował również za prowadzony, wspólnie z Akademiami Wychowania Fizycznego w całym kraju, program „WF z AWF, który ma pomóc odbudować kondycję fizyczną dzieci, po czasie długotrwałej nauki zdalnej. 

– Dziękuję rektorowi za wspólne działanie przy programie „WF z AWF”. Tu, na AWF odbywały i odbywają się zajęcia, które mają na celu szkolenie nauczycieli wychowania fizycznego pod kątem odbudowy sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Program ten jest wysoko oceniamy przez nauczycieli, którzy chętnie biorą udział w tych szkoleniach. Tysiące nauczycieli otrzymuje porcję wiedzy niezbędnej do tego, by zajęcia z wychowania fizycznego były jeszcze bardziej efektywne i skupiały się na odbudowie kondycji fizycznej. Chcemy także, aby w jak największej liczbie powstawały „Sport Kluby”. Już od września powstało ich 6 tys. To duży sukces rektorów. Zachęcam nauczycieli do zakładania „Sport Klubów”. W kolejnym roku będziemy ten program kontynuować. Wszystkim rektorom, profesorom dziękuję za ten program – podkreślił Przemysław Czarnek.