Minister Edukacji i Nauki gościł w województwie lubuskim. Odwiedził Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim, Akademię im. Jakuba z Paradyża, Szkołę Podstawową w Różankach oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzelcach Krajeńskich. Spotkał się władzami województwa, z nauczycielami, uczniami, studentami oraz dyrekcją tych placówek.

Spotkanie z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wielkopolskim

Podczas wizyty w województwie lubuskim Minister Przemysław Czarnek spotkał się ze społecznością Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniowie tej placówki odnoszą sukcesy w największych konkursach branżowych na świecie – WorldSkills oraz EuroSkills. Ponadto szkoła wdraża innowacje i prowadzi szeroką współpracę ze środowiskiem lokalnym oraz pracodawcami. Dzięki temu uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności w warunkach pracy o najwyższym standardzie. 

– Zainteresowanie szkolnictwem zawodowym będzie rosło. Szkolnictwo zawodowe będzie coraz bardziej nowoczesne, będzie jeszcze lepiej przygotowywało uczniów do zawodu. Na to stawiamy. Gratuluję tej szkoły, tego otoczenia i tych inwestycji, które zostały tutaj poczynione – mówił Minister Przemysław Czarnek podczas wizyty w placówce.

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Jednym z elementów wizyty szefa MEiN w województwie lubuskim było spotkanie ze społecznością Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Minister Przemysław Czarnek odwiedził laboratorium środowiskowe, laboratorium technologiczne,  pracownie kierunku pielęgniarstwo oraz wydziały: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ekonomiczny. 

Wizytę w Akademii im. Jakuba z Paradyża zakończyła konferencja prasowa podczas, której Minister Przemysław Czarnek mówił o zmianach w finansowaniu uczelni. – Będziemy zmieniać sposób podejścia do takich uczelni. Będziemy zmieniać algorytm podziału subwencji – zaznaczył.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Różankach

Będąc w województwie lubuskim, Minister Przemysław Czarnek odwiedził także Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Różankach. Placówka ta wyróżnia się innowacyjnym programem nauczania informatyki, uwzględniającym m.in. programowanie robotów. 

Szef MEiN złożył całej społeczności szkolnej najlepsze życzenia i podziękował za spotkanie: – Bardzo dziękuję za dzisiejsze spotkanie i rozmowy w Szkole Podstawowej w Różankach. Życzę Państwu wszelkiej pomyślności i powodzenia w realizacji ambitnych planów.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzelcach Krajeńskich

Ostatnim punktem wizyty Ministra Przemysława Czarnka było spotkanie zorganizowane w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Strzelcach Krajeńskich. Wspólnie z władzami województwa, powiatu strzeleckiego i dyrekcją ośrodka szef MEiN rozmawiał o przyszłości szkolnictwa specjalnego. – Będziemy szli w kierunku zmiany systemu egzaminowania uczniów w specjalnych szkołach podstawowych. Chcemy odejść od obligatoryjnego egzaminu ósmoklasisty i przejść na dobrowolny – mówił Minister Edukacji i Nauki.

Podczas spotkania Minister Przemysław Czarnek apelował do dyrektorów lubuskich specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół specjalnych, by zwrócili się do organów prowadzących o wsparcie z Polskiego Ładu. – To jest ten moment. Jest kolejne 10 mld zł. Sięgnijmy po te środki – zachęcał.