O 4:45 rano na Westerplatte rozpoczęły się obchody wybuchu II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym Prezydent RP Andrzej Duda, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

– II wojna światowa pociągnęła za sobą miliony ofiar wśród polskich obywateli i niezliczone, niepowetowane straty dla naszej Ojczyzny i dla naszego narodu – powiedział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zaznaczył jednocześnie, że dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem bohaterstwa, oddania Ojczyźnie, niezłomności, heroizmu i wielkiego ducha polskiego żołnierza.

Zgodnie z tradycją uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o 4.45. O tej godzinie 83 lata temu, 1 września 1939 r., nastąpił atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie. Szczególnym momentem obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń i odczytanie „przesłania Westerplatte”. Bohaterstwo obrońców Westerplatte zostało uczczone salutem armatnim.

Podczas uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda przekazał notę identyfikacyjną rodzinie starszego legionisty Zygmunta Zięby, poległego obrońcy Westerplatte, którego szczątki zostały zidentyfikowane przez IPN.

„Kiedy się wypełniły dni…”
W rocznicę wybuchu II wojny światowej udostępniono finisaż wystawy archeologicznej „Kiedy się wypełniły dni… Pochówki polskich obrońców Westerplatte”. Ekspozycja przybliża sylwetki dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej, którzy polegli podczas Westerplatte między 1 a 7 września 1939. Na wystawie prezentowane są wybrane przedmioty, które odkryto w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na Westerplatte w 2019 r.


Wybuch II wojny światowej
Atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych aktów II wojny światowej. Oddziały polskie pod dowództwem mjra Henryka Sucharskiego, od 1 do 7 września 1939 r., bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, ok. 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych na ok. 120.

Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej