Minister Przemysław Czarnek uczestniczył w święcie dziękczynienia na Jasnej Górze. Jasnogórskie dożynki to największe w kraju święto dziękczynienia. Tradycja pielgrzymek rolników na Jasną Górę sięga początków lat 80. XX wieku. Tegoroczne święto dziękczynienia za zebrane plony zgromadziło w Częstochowie osoby związane z rolnictwem z całego kraju. Prezentowali oni bogate wieńce dożynkowe, które są symbolem tegorocznych zbiorów.

Dożynki to także okazja do przybliżenia najpiękniejszych polskich zwyczajów i tradycji. W ramach uroczystości w bazylice jasnogórskiej odbył się specjalny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. To jeden z najważniejszych polskich zespołów folklorystycznych, który promuje nie tylko folklor śląski, ale także pieśni i tańce ze wszystkich regionów.

Krajowa Wystawa Rolnicza 2022 w Częstochowie
Dożynkom na Jasnej Górze towarzyszyła 31. Krajowa Wystawa Rolnicza, nad którą patronat honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Podczas wydarzenia prezentowane były stoiska targowe i wystawiennicze. Odwiedzający mogli wziąć udział m.in. targach pszczelarskich, wystawie przedsiębiorczości i maszyn rolniczych, kiermaszu kwiatów i krzewów ozdobnych. Warto wspomnieć również o wystawie zwierząt hodowlanych, która została połączona z konferencją naukową na temat innowacyjności w hodowli zwierząt.