Minister Przemysław Czarnek wziął udział w lubelskich obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy elementarnej „Zagłada Żydów europejskich” w Szkole Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie.

– W Polsce w wielu miejscach, od Auschwitz-Birkenau przez Majdanek, Bełżec, Sobibór upamiętniamy ofiary tego, co Niemcy zgotowali światu w tamtym czasie. Wszystko po to, aby nie przestawać mówić światu, do czego prowadzi nienawiść między ludźmi, nienawiść rasowa, do czego prowadzi nazizm, do czego prowadzą rzeczy, które między ludźmi nigdy nie powinny mieć miejsca – mówił Minister Przemysław Czarnek podczas uroczystości.

Minister Edukacji i Nauki zwrócił uwagę, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci historycznej, która powinna uczyć i przestrzegać przed nienawiścią.

– Dzisiaj mamy do czynienia z ludobójstwem na narodzie ukraińskim dokonywanym przez Rosjan. Zatem nie możemy ustawać w wysiłkach i dalej mówić ludziom: nigdy więcej wojny, nigdy więcej nienawiści między ludźmi, nigdy więcej zbrodniczych reżimów totalitarnych – dodał Minister.

Szef resortu edukacji i nauki zapowiedział też rozmowy ze stroną izraelską o odnowieniu kontaktów miedzy polską i izraelską młodzieżą. – Chcemy pokazywać Polskę w świetle, w jakim powinna być pokazywana. Z jej piękną kulturą, historią i wiekami współistnienia tych narodów, ale też chcemy pokazywać młodzieży polskiej i izraelskiej, do czego prowadzą totalitaryzmy takie, jak niemiecki nazizm – dodał.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest obchodzony w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia ofiar pochodzenia żydowskiego pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Wystawa elementarna „Zagłada Żydów europejskich”
W Szkole Podstawowej nr 24 w Lublinie szef MEiN wziął też udział w otwarciu wystawy elementarnej zatytułowanej „Zagłada Żydów europejskich” przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Ekspozycja przybliża podstawowe informacje na temat zagłady ludności żydowskiej w Europie, wyjaśnia, na czym polegała polityka nazistowskich Niemiec, jak wyglądało życie w gettach, a także prezentuje unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Archiwum IPN, Archiwum Państwowego w Łodzi, a także Bundesarchiv.

Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie
Początki szkoły sięgają roku 1917. W 1926 r. decyzją Miejskiej Rady Szkolnej Lublina otrzymała imię Mateusza Butrymowicza, działacza Sejmu Wielkiego. Przez kilkanaście lat uczęszczały do niej wyłącznie dziewczęta wyznania mojżeszowego. Od roku szkolnego 1935/1936 w szkole zaczęły się uczyć także dzieci polskie zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Rok szkolny 1939/1940 rozpoczął się w szkole z opóźnieniem, bo 29 września i wskutek zarządzenia władz niemieckich z listy uczniów zostali skreśleni uczniowie pochodzenia żydowskiego.

Nowy okres w życiu szkoły rozpoczął się w 1955 r., kiedy to szkoła otrzymała nowy budynek przy ulicy Niecałej 1, w którym funkcjonuje do dziś. W 1965 r. placówce nadano imię Partyzantów Lubelszczyzny.